сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Сончево време со слаб до умерен ветер

sonce

Последни вести

Времето денеска во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од северен правец кој повеќе ќе биде изразен долж Повардарието и на планините.

Утринската температура ќе се движи од минус девет до минус еден, а дневната од шест до 13 степени.

Во Скопје времето ќе биде претежно сончево со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус пет, а дневната ќе достигне до 11 степени.

Стабилно претежно сончево и релативно топло време ќе се задржи до сабота кое ќе предизвика топење на снежната покривка на планините. В недела облачноста ќе се зголемува и ќе има врнежи од дожд, на повисоките места во западните делови од дожд и снег, а на планините врнежите ќе бидат само од снег. Се очекуваат пообилни врнежи особено во западните и јужните делови на земјава.

Најчитани вести