петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 44

СОНК: Да се стопираат законските измени за основно и средно образование

Од синдикатот најавија дека ако продолжи процедурата за законските измени, кои по скратена постапка веќе се во Собрание, ќе прекинат какви било преговори со Министерството за образование.

SONK-620x3601

Последни вести

Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК), соопшти дека останува на барањето да се стопира постапката за донесување на законските измени во основното и средното образование, кои се однесуваат на штрајкот.
„СОНК и овој пат укажува  на грубото кршење на Уставот, Законот за работни односи и на меѓународните конвенции, а, свесно или не, министерот манипулира со тврдењето дека со измените не се крши правото на штрајк“, се вели во соопштението од СОНК.
Од синдикатот најавија дека ако продолжи процедурата за законските измени, кои по скратена постапка веќе се во Собрание, ќе прекинат какви било преговори со Министерството за образование.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести