петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

СОНК ќе протестира за поддршка на професорите, со организиран превоз, сендвичи и сокови

На состанокот на СОНК, биле дадени насоки да се соберат што е можно повеќе луѓе – без разлика дали се студенти или пензионери. Превозот ќе бил организиран, со автобуси, а за сите што ќе присуствуваат на протестот ќе биде обезбеден седвич, сок, вода…

SONK-620x3601_201472914631

Поврзани вести

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК),  в петок ќе организира протест пред Министерството за образование и наука за поддршка со тројцата професори од штипскиот универзитет.

На состанокот на СОНК, биле дадени насоки да се соберат што е можно повеќе луѓе – без разлика дали се студенти или пензионери. Превозот ќе бил организиран, со автобуси, а за сите што ќе присуствуваат на протестот ќе биде обезбеден седвич, сок, вода…

СОНК најави и генерален штрајк на први септември ако институциите итно не го решат проблемот со тројцата професори на штипскиот универзитет. Меѓутоа, покрај поддршката за штипските професори, СОНК ќе бара и преиспитување на законската обврска за плаќање радио дифузна такса,  повисоки плати во предучилишното, основното и средното образование,  склучување на колективен договор за да се отстранат, како што велат, незаконските  разлики во висината на платите за исто работно мест, а ќе протестираат против екстерното тестирање и политизацијата во образованието.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести