петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Сообраќајот е тековен по влажни коловози, магла на планинските премини

Сообраќајот на сите државни патишта во републиката се одвива по влажни и чисти коловози. Поради ниските температури во текот на ноќта можна е појава на голомразица на повисоките и осојничави места.

amsm

Поврзани вести

Појава на магла има на планинските премини Страцин, Плетвар и во Крушево со видливост од 50 до100 метри.
АМСМ препорачува внимателно управување со возилата и почитување на поставената патна и сообраќајна сигнализација. Особено да се внимава на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Берово – Виница, каде е можна почеста појава на одрони.
Од 15-ти ноември започна законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во возилата. Оваа обврска ќе трае до 15-ти март следната година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести