сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 32

Сообраќајка на патот Тетово – Јажинце, шест лица се повредени

Шест лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајната несреќа што се случи вчера попладне на регионалниот пат Тетово – Јажинце на мостот на Вратничка река, а во која е причинета материјална штета од 100.000 денари. Ова денеска го истакна портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски, пренесе МИА.

soobrakajka-policija

Поврзани вести

Шест лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајната несреќа што се случи вчера попладне на регионалниот пат Тетово – Јажинце на мостот на Вратничка река, а во која е причинета материјална штета од 100.000 денари. Ова денеска го истакна портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски, пренесе МИА.

Според неговите податоци, во несреќата учествувале три возила, „Југо“ со тетовски регистерски таблици управувано од Љ.И.(40) од Рогачево, „Мерцедес“ со косовски таблици што го управувал М.Љ. (40) од Косово и автобус „Ман“ со гостиварски таблици управуван од Б.Х. (58) од Гостивар.

Во несреќата сопатничката од „Југото“ С.И. (33) од Рогачево се здобила со тешки телесни повреди – фрактура на карлична коска и по укажаната лекарска помош во Тетовската болница итно е пренесена на скопските клиники. Покрај тоа, со телесни повреди се здобиле и двајцата возачи на патничките возила и уште тројца сопатници од „Мерцедесот“. Четворица од повредените се пуштени на домашно лекување додека една сопатничка од „Мерцедесот“ задржана е за натамошна опсервација. По овластување на јавен обвинител извршен е увид и се утврдува причината и се друго поврзано со несреќата, рече Јосифовски.

Најчитани вести