петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 67

Сообраќајот по претежно суви коловози, можна голомразица

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози освен на повисоките планински осојничави места. Поради ниските утрински температури можна е појава на голомразица.

голомразици

Поврзани вести

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е помала појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Д. Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Најчитани вести