Македонија

Сообраќајот се одвива без забрани

Сообраќајот се одвива без забрани

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по претежно суви  коловози.

На патниот правец А2 Кичево – Охрид (помеѓу планински превој Пресека и с. Врбјани) поради изведување работи на пат (минирање) денеска сообраќајот ќе биде во прекин 15–20 минути помеѓу 13:00–15:00 часот.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово – Стража, Демир Капија – Удово, Виница – Берово и Ресен – Буково каде е можна почеста појава на одрони.

Од 15-ти ноември 2015 година на сила е законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2016 година.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.