Македонија

Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот се одвива по влажни коловози
Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на патиштата во Македонија се одвива без забрани и по влажни коловози, соопшти АМСМ.

Поради магла намалена видливост од 30 до 50 метри има на Лисец (Попова Шапка), како и на планинскиот премин Плетвар.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Гостивар – крак Маврово, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.