Македонија

Сообраќајот без забрани по влажни коловози

Сообраќајот без забрани по влажни коловози

Сообраќајот на сите патишта во Македонија се одвива без забрани, по претежно влажни коловози. Слаб снег провејува на Пресека и Буково, но не се задржува на коловоз и не претставува проблем за нормално одвивање на сообраќајот.

АМСМ препорачува внимателно управување со возилата и почитување на поставената патна и сообраќајна сигнализација и на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Берово – Виница, каде е можна почеста појава на одрони.