Македонија

Сообраќајот се одвива без забрани, на граничните премини нема подолги задржувања

Сообраќајот се одвива без забрани, на граничните премини нема подолги задржувања

Сообраќајот низ државата се одвива без забрани, по суви коловози, освен на патиштата каде е воведена времена измена на режимот на сообраќај.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, каде е можна почеста појава на одрони.