Македонија

Сообраќaјот низ државата се одвива по влажни коловози

Сообраќaјот низ државата се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на сите државни патишта во републиката се одвива непречено, по влажни коловози. Слаб снег провејува на Попова Шапка, но не се задржува на коловозот.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево и Берово – Виница, каде е можна почеста појава на одрони.