вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Соодветни мерки ако е прекршен законот во случајот Добрево

spasov1

Последни вести

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов денеска изјави дека ќе бидат преземени конкретни мерки против сторителот доколку се утврди било какво непочитување на законот и додаде дека Државниот инспекторат за труд ја проверува настаната ситуација во рудникот Добрево.

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со несреќата во рудникот „Индоминерали и метали“ каде што се повредени двајца рудари, министерот Спасов најави дека ќе се направи реконструкција на случајот и оти ќе бидат ангажирани експерти кои ќе ги проверат и детектираат причините за несреќата.

– И досега покажавме дека водиме интензивни контроли на рудниците низ државата и секое непочитување на законот не се толерира и согласно законот се изрекуваат парични казни или кривични пријави. Во овој момент не можам да дадам повеќе детали, но очекуваме во текот на следната недела да имаме повеќе информации за овој случај, истакна Спасов.

Во експлозија што настана во рудникот „Индоминерали и метали“ беа повредени четириесет и двегодишниот Д.З. и четириесет и деветгодишниот З.Т. од Пробиштип.

Од „Индоминерали и метали“ денеска информираа дека несреќата се случила поради невнимание при ракување со експлозив од страна на еден од рударите. Оттаму прецизираат дека двајцата повредени рудари се надвор од животна опасност. Едниот од нив се задобил со потешки телесни повреди, а додека другиот има полесни повреди.

 

Најчитани вести