понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Сопружниците Обама, Буш и Клинтон на комеморацијата во чест на Мандела

Американскиот претседател Барак Обама со сопругата Мишел ќе присуствуваат на комеморацијата во Јоханесбург во чест на Нелсон Мандела.

misel-obama-i-mandela

Поврзани вести

Како што пренесуваат светските медиуми, покрај нив, на оваа комеморација ќе присуствува и брачните двојки Буш и Клинтон, како и поранешниот претседател на САД, Џими Картер.

Погребот на Мандела ќе биде одржан на 15-ти декември. Во Јужна Африка, поради смртта на Мандела е прогласена 10-дневна жалост.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести