четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Соработник на Шариќ: Одвојував од уста за да купам „бентли“

Преголем имот стекнат со „чесна“ работа

darko saric sudenje

Поврзани вести

На судењето на Дарко Шариќ, обвинетиот Бобан Стоиљковиќ, ги насмеа присутните во судот со својот исказ.

Шариќ внимателно ги следел забелешките и коментарите на обвинетиот Бобан Стоиљковиќ на писмените докази и фотографии за одземениот имот.

Стоиљковиќ, кого обвинителството го товари за учество во шверц на 990 килограми кокаин, не одрекувал дека е сопственик на стан во Братислава на кој што бил пријавен Дарко Шариќ. Но, тврдел дека не знае кој го пријавил Шариќ на оваа адреса и дека првообвинетиот до пред два дена не го ниту чул ниту го видел.

„Драго ми е што конечно можам да го видам човекот поради кој одговарам“, рекол Стоиљковиќ.

Тој настојувал да го увери судскиот совет дека неговиот имот, кој што покрај станот во Словачка се и запленетата куќа и две бензински пумпи во Врање, фирмата „Братство“ во Прешево, фабрика за леб и млеко, потоа автомобили „Бентли“, „Ауди А8“, „Ауди А6“, „Тојота ленд крузер“, ги стекнал со чесна работа.

„Училиштето не ме интересирсаше. Сакав да бидам биснимен и да заработам. Во последните 20 години работев цело време. Се’ што заработив во странство, го донесов, го чував и го вложував како вистински домаќин“, тврдел тој.

Но, не заборавил да се пожали дека „бентлито“ му е оштетено.

„’Бетнлито’ чини 247 илјади евра, а јас го купив за 118 илјади. По заплената, Министерството за внатрешни работи го користеле како пресретнувач. Тој е брз автомобил, а тие го удрија“, објаснува Стоиљковиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести