Спорт

Сошо кажа збогум на елитното друштво

Сошо кажа збогум на елитното друштво

Фудбалската завеса е спуштена и во француската Прва лига. Фудбалерите на ПСЖ ја одбранија шампионската титула, тие на Монако обезбедија директен пласман во групната фаза од Лигата на шампиони, а Лил ќе мора да одигра едно квалификациско коло во ЛШ.

Фудбалерите на Стент Етјен и тие на Олимпик од Лион обезбедија пласман во групната фаза од Лигата на Европа, а нови второлигаши се тимовите на Валенсиен, Сошо и Ајачио.

Резултати: Бастија – Нант 0:0, Лориен – Лил 1:4, Марсеј – Генгамп 1:0, Монако – Бордо 1:1, Ница – Лион 0:1, ПСЖ – Монпеље 4:0, Римс – Рен 1:3, Сент Етјен – Ајачио 3:1, Сошо – Евијан 0:3, Тулуз – Валенсиен 3:1.

Табела:
1. ПСЖ 38 27 8 3 84:23 89
2. Монако 38 23 11 4 63:31 80
3. Лил 38 20 11 7 46:26 71
4. Сент Етјен 38 20 9 9 56:34 69
5. Лион 38 17 10 11 56:44 61
6. Марсеј 38 16 12 10 53:40 60
7. Бордо 38 13 14 11 49:43 53
8. Лориен 38 13 10 15 48:53 49
9. Тулуз 38 12 13 13 46:53 49
10. Бастија 38 13 10 15 42:56 49
11. Римс 38 12 12 14 44:52 48
12. Рен 38 11 13 14 47:45 46
13. Нант 38 12 10 16 38:43 46
14. Евијан 38 11 11 16 39:51 44
15. Монпеље 38 8 18 12 45:53 42
16. Генгамп 38 11 9 18 34:42 42
17. Ница 38 12 6 20 30:44 42
18. Сошо 38 10 10 18 37:61 40
19. Валенсиен 38 7 8 23 37:65 29
20. Ајачио 38 4 11 23 37:72 23