понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Состанок на Оланд и Путин во Нормандија?

Францускиот претседател, Франсоа Оланд му понуди на рускиот претседател Владимир Путин да одржат билатерална средба на маргините на прославата за 70 години од сојузничкото слетување во Нормандија на 6 јуни.

173801035

Поврзани вести

Францускиот претседател, Франсоа Оланд му понуди на рускиот претседател Владимир Путин да одржат билатерална средба на маргините на прославата за 70 години од сојузничкото слетување во Нормандија на 6 јуни.

„Го поканив рускиот претседател на прославата за 70 години од слетувањето во Нормандија и имам намера да одржиме консултации, вклучувајќи ја и моменталната ситуација во Украина“, рече Оланд во Брисел по состанокот на лидерите на европскиот блок.

Путин на 24 мај искажа подготвеност за контакт со странските лидери за време на престојот во Нормандија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести