петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Составот на новата украинска Влада ќе биде објавен во 19 часот

ukraina parlament protest

Поврзани вести

Составот на новата Влада на Украина ќе биде објавен во 19 часот вечерва, на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев, пренесе „АФП“, повикувајќи се на пратеникот од партијата „Удар“ Валери Пацкан.

Политичките партии ќе ја прогласат владата на национално единство пред демонстрантите кои го окупираа плоштадот повеќе од три месеци. Иако претседателот Виктор Јанукович е отстранет од неговата функција и е поднесена оставката на претходната Влада, демонстрантите ќе останат на плоштадот до изборот на нов претседател.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести