четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Состојба на опсада прогласена во Доњецк

donjeck-i-lugansk-kontra-putina-referendum-se-odrzava-11-svibnja-kijev-nastavlja-vojnu-operaciju-sef-nato-a-tvrdi-kako-nema-znakova-povlacenja-ruske-vojske-s-granice-moskva-odgovora-rasmussen-je-slijep_3358_8228

Последни вести

Властите на самопрогласената Доњецка народна република (ДНР) прогласија денеска состојба на опсада во Доњецк.

„Министерот за одбрана на ДНР Игор Стрелков потпиша наредба за воведување состојба на опсада во градот и мобилизирање на сите стратешки важни ресурси за потребите на одбраната“, се наведува во соопштението на прес-службата на ДНР.

Одлуката, според раководството, би требало набрзо позитивно да се одрази на „јакнење на борбената готовност на војската на ДНР, како и на целата република“.

На 16 јули во Доњецк е воведена вонредна состојба и полициски час, кој важи од 23 часот навечер до шест часот наутро по локално време.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести