недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Состојбата на Алекс Де Анџелис и понатаму останува критична

Алекс Де Анџелис имаше тешко излетување за време на последниот тренинг пред трката за Големата награда на Јапонија во Мото ГП шампионатот, по што тој и натаму се наоѓа на интензивна нега во болницата "Докио".

Иако има благ напредок во заздравувањето, Де Анџелис и понатаму е во критична состојба

Иако има благ напредок во заздравувањето, Де Анџелис и понатаму е во критична состојба

Поврзани вести

Според информациите кои пристигнуваат од Јапонија, состојбата на мотоциклистот на Лодарејсинг полека се подобрува, но сеуште е критична. Тој е свесен и може да комуницира, но поради тешките повреди на телото и понатаму е под 24-часовна грижа.

Де Анџелис по излетувањето од патеката “Мотеги” се здоби со сериозни повреди на главата по што имаше крварење во мозокот, но докторите најмногу ги загрижува повредата на белите дробови. Тој при падот заработил и неколку скршени ребра, клучна коска, а скршена му е и градната коска.

Поради неговата состојба, Де Анџелис и понатаму мора да остане во болницата во Јапонија.

Најчитани вести