недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Состојбата во Славонија и понатаму e тешкa

Потврдена е и втората жртва, а телото е лоцирано во Рајево село, едно од најзагрозените места во таа област. Присилната евакуација која започна вчера и понатаму се спроведува.

slavonija poplavi

Поврзани вести

Состојбата во Славонија во Хрватска и понатаму е тешка, иако водостојот е во пад, насипите попуштаат , а ги поправаат припадниците на војската и другите служби.

Потврдена е и втората жртва, а телото е лоцирано во Рајево село, едно од најзагрозените места во таа област. Присилната евакуација која започна вчера и понатаму се спроведува.

Генералот на вооружените сили Драго Ловриќ вели дека се евакуирани и последните 15 жители на Гуња, што е едно од најзагрозените места и додава дека ниту едно лице нема да биде оставено, а се работи и на извлекување на животните.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести