недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Совет за безбедност: Најостро осуден терористичкиот напад во Куманово, нема да дозволиме ескалирање на состојбата

givanovvv

Последни вести

Најостра осуда за терористичкиот напад во Куманово од страна на групи чија цел беше дестабилизација на Македонија, како и подготвеност да не се дозволи ескалација на тензиите, изразена е вечерва на седницата на Советот за безбедност, истакна во обраќањето до јавноста претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, пренесе МИА.

– На РМ овие два дена и се случи она на што предупредував уште пред неколку месеци во моето обраќање на Советот за безбедност во ОН. Сторителите и сите инволвирани во овој терористички чин скапо ќе платат за тоа што се обидоа да и го сторат на РМ и нејзините граѓани. Сакам јасно да ставам на знаење, нема да дозволиме ескалирање на тензиите. Правиме се што е потребно за да не дојде до дестабилизација на државата и нарушување на меѓуетничките односи, рече Иванов.

Тој изрази жалење за загубените животи на припадниците на МВР и побара мудрост од граѓаните, поддршка од лидерите на политичките партии да се однесуваат одговорно, како и од медиумите.

Седницата на Советот за безбедност, во проширен состав, ја свика претседателот Иванов, а присуствуваа претседателот на републичкото Собрание Трајко Вељаноски, премиерот Никола Груевски, министрите за одбрана, за внатрешни работи и за надворешни работи, Зоран Јолевски, Гордана Јанкулоска и Никола Попоски, како и членовите на СБ Вели Креци, Фљора Кадриу и Насер Сејдини.

На седницата присуствуваа и претседателот на СДСМ, Зоран Заев, Талат Џафери од ДУИ и Имер Алиу од ДПА.

Операцијата за разбивање на терористичката група во кумановската „Дива Населба“ е завршена. Групата која беше стационирана во неколку објекти и претставуваше закана по безбедноста на граѓаните на Република Македонија е целосно неутрализирана и елиминирана, соопшти МВР. Во акцијата загинаа осуммина полицајци, а 37 се повредени.

Најчитани вести