недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Советниците во Ѓорче Петров дискутираа за безбедноста во општината

gorce500

Поврзани вести

За безбедносната состојба во Ѓорче Петров по убиството на младиот Ангел Петковски се дикутираше на денешната 20. седница на Советот на оваа општина.

Во соработка со МВР ќе се утврдат дополнителни мерки кои треба да се преземат за одржување на стабилна и безбедносна состојба на подрачјето на Ѓорче Петров.

На седницата беше истакната потребата од зголемување на меѓуопштинската соработка со Сарај и формирање безбедносно тело во кое ќе бидат вклучени двете општини со цел надминување на состојбите и намалување на тензијата од меѓуетнички карактер.

Советниците се согласија да се преземаат поригорозни санкции против прекршителите на јавниот ред и мир и побараа поголемо присуство на полицијата на јавните места.

На седницата присуствуваше и командирот на ПС „Ѓорче Петров“ Горан Однакозов.

МИА

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести