понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Советникот на Јанукович изврши самоубиство

chechetovvvv

Последни вести

Украинската полиција соопшти денеска дека во Киев е пронајден мртов Михајло Чечетов, најблискиот соработник на поранешниот претстедател Виктор Јанукович, пренесува Танјуг.

Чечетов скокнал од 17-иот кат од зградата во која живеел.

Инаку, тој беше еден од најистакнатите украински политичари во времето на Јанукович, а се соочуваше со обвиненија за злоупотреба на моќта, поврзано со обидот за задушување на протестите што на крајот резултираа со симнување на Јанукович од власт.

-Неговата сопруга на масата пронашла порака во која тој напишал дека нема морална сила да продолжи со животот и побарал прошка и разбирање, изјавила портпаролката на полицијата Јулија Мусташ.

Инаку, поранешниот претседател Јанукович во моментов живее во егзил во Русија, откако во февруари 2014 ја напушти Украина.

Најчитани вести