петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Советот на Европа ја предупреди Турција

turcija-eu

Поврзани вести

Советот на Европа ја предупреди Турција дека мерките за зајакнување на контролата над правосудството ќе ја ослабат довербата во државата и ќе ја изложат на опасност демократијата во земјата, што се надева на членство во ЕУ, пренесе „АФП“.

Коментарот на комесарот во Советот на Европа за човекови права Нилс Мужниекс доаѓа како резултат на новата чистка меѓу високите обвинители и кампањата на Владата за зајакнување на контролата над највисокиот правосуден орган во Турција.

„Ограничувањето на независноста на судството ќе биде закана за него и ќе ја ослабне довербата на општеството не само во судството, туку и во државата како целина“, рекол Мужниекс во интервју за „АФП“.

„Притисокот, применет врз правосудниот систем , претставува опасност за демократијата на Турција , без разлика што го мотивира“, додал комесарот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести