понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Советот за безбедност ја нападна Русија за нередите во Украина

Американската амбасадорка Саманта Пауер, на вонредната седница во Њујорк посочила дека ваквата форма на нестабилност е најлоша и е целосно вештачки создадена од Русија.

sovet

Поврзани вести

САД ја обвинија Русија дека е одговорна за крвавите борби на истокот на Украина на седницата на Советот за безбедност на ОН, свикана по барање на Москва, пишува „Дојче Веле“

Американската амбасадорка Саманта Пауер, на вонредната седница во Њујорк посочила дека ваквата форма на нестабилност е најлоша и е целосно вештачки создадена од Русија. Рускиот амбасадор Виталиј Чуркин ги отфрлил обвинувањата, тврдејќи дека безредијата ги „потпалува“ Украина.

Ниту една од останатите 14 земји на Советот за безбедност во текот на дебатата не застанала на страната на Русија. Москва не добила поддршка ниту од Кина. Кинескиот претставник само апелирал до сите страни да бидат воздржани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести