петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Советот за безбедност ја разгледува резолуцијата за Украина

Дали резолуцијата ќе наиде на вето од Русија?

sovet za bezbednost na on

Поврзани вести

Во Советот за безбедност на Обединетите нации се разгледува можната резолуција, со која што ќе се потврди украинскиот суверенитет и територијален интергритет, а би се однесувала и на референдумот за присоединување на Крим кон Русија, закажан за 16-ти март, соопшти неименуван дипломат од ОН.

Целта на резолуцијата, како што рекол, е „да покаже остро противење на најмоќните тела на ОН за преземање на Крим од страна на Русија“, иако е извесно дека Русија, која е постојана членка на Советот за безбедност, ќе стави вето на било каква слична резолуција.

Поддржувачите на резолуцијата се надеваат дека Кина, уште една постојана членка на Советот за безбедност, би можела да се воздржи од гласање, односно да не и’ се приклучи на РУсија и самата да не стави вето.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести