среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Советот за безбедност на ОН ќе ја разгледува ситуацијата во Украина

obedineti nacii

Поврзани вести

Денес Советот за безбедност на Обединетите Нации ќе одржи седница на која ќе се разгледува и дискутира за ситуацијата во Украина, пренесе „УНИАН“.

Постојаното претставништво во Луксембург на ОН, објави дека состанокот ќе започне во 15 часот по локално време. На седницата ќе ги достават своите извештаи заменик- генералниот секретар на ОН, Јан Елиасон, потоа и помошник – генералниот секретар на ОН за човекови права, Иван Симоновиќ .

Во меѓувреме беше објавено дека планираната пленарна седница на Генералното собрание на ОН, што требаше да се одржи во четврток е одложена на неодредено време.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести