вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Советот за безбедност на ОН ќе ја разгледува сосотојбата на Косово

Бан во редовниот тримесечен извештај за Косово од 21 јануари до 15 април, оцени дека има уште предизвици во имплементацијата на одделни одредби од Бриселскиот договор, особено во врска со формирањето на Заедницата на српски општини на Косово.

evropski-parlament-total-foto-ap-1397744437-481649

Поврзани вести

Советот за безбедност на ОН ќе одржи денеска седница на која ќе биде разгледан најновиот извештај на генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун за ситуацијата на Косово, а на која ќе зборува и српскиот претседател Томислав Николиќ, јави Танјуг.

Николиќ претходно најави дека од генералниот секретар на ОН ќе побара да се организира донаторска конференција за санирање на последиците од катастрофалните поплави во Србија, како и оти за тоа ќе побара поддршка од СБ.

Српскиот претседател ќе има и билатерална средба со генералниот секретар на ОН.

Бан во редовниот тримесечен извештај за Косово од 21 јануари до 15 април, оцени дека има уште предизвици во имплементацијата на одделни одредби од Бриселскиот договор, особено во врска со формирањето на Заедницата на српски општини на Косово.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести