четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 36

Советот за безбедноста не го поддржа предлогот на Русија за истрага во Одеса

Причината за смрт на повеќе од 48 лица во Домот на синдикатит во Одеса на 2 мај е труење, изјави началникот на регионалната управа на украинската Служба за вонредни ситуации Владимир Боделан.

kijev-ukrajina

Поврзани вести

Советот за безбедност на ОН не го поддржа предлогот на Русија за спроведување на истрага за случувањата во јужниот украински град Одеса, на почетокот на мај кога загинаа 48 лица, а преку 200 се повредени.

„Членовите на Советот на безбедноста не го поддржаа предлогот на Русија да побара од генералниот секретар на ОН да организира непристрасна истрага за случувањата во Одеса,“ изјави рускиот амбасадор при светската организација Виталиј Чуркин.

Причината за смрт на повеќе од 48 лица во Домот на синдикатит во Одеса на 2 мај е труење, изјави началникот на регионалната управа на украинската Служба за вонредни ситуации Владимир Боделан.

Во Домот на синдикати во Одеса, пронајден е хлороформ, кој предизвикува сопирање на дишењето, а тоа и беше причината за смрт на овие лица.Во болниците во Одеса уште се наоѓаат шестмина од повеќе од 200 повредени.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести