вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Создаден препарат за превенција од ХИВ?

hiv5

Последни вести

Француските научници објавилe дека создале препарат способен за 90 отсто да го намали ризикот од инфекција со ХИВ.

Весникот „Индепендент“ пишува дека препаратот бил тестиран на луѓе од ризичните групи, а земањето на овој лек треба да биде по сексуалниот однос.

Инаку, пронајдокот веќе го нарекуваат „најголемиот напредок во борбата со инфекцијата со ХИВ вирусот“, а самите научници велат дека им пошло од рака да постигнат „значително намалување“ на ризикот од заразување.

Од своја страна, фондациите за борба против СИДА-та веќе побараа универзално да се применува принципот „профилакса пред контактот“, истакнувајќи дека тој ја докажал својата ефикасност во САД. Доколку таквите апчиња се употребуваат секојдневно, тоа може значително да ги намали трошоците за здравствената заштита во сферата на превенцијата на вирусот на имунолошкиот недостиг.

Се смета дека вкупно во светот има 34 милиони луѓе кои се носители на ХИВ вирусот. Најголемиот број од инфицираните се во Етиопија, Нигерија, Замбија, Јужноафриканската Република и Зимбабве. Потоа следуваат земјите во Латинска Америка, па оние од Централна и од Јужна Азија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести