Свет

Шпанија: Oсум пензионери загинаа во пожар во дом за стари лица

Шпанија: Oсум пензионери загинаа во пожар во дом за стари лица

Најмалку осум стари лица загинаа, а 12 се повредени во пожар што зафати дом за стари лица во градот Куарте де Уерва во Сарагоса, во североисточниот дел на Шпанија, соопшти денеска портпаролот на регионалната влада, пишува МИА.

domspanija

Меѓу 12-мината повредени, две лица се во тешка состојба, изјави портпаролот на Арагон.

Пожарот избувна синоќа околу полноќ и полицијата се уште работи на утврдување на причините за несреќата. Меѓу повредените е и еден работник во дом за стари лица.