петок, 28 јули 2017  |  Вести денес: 43

Шпанија: Уапсени деветмина припадници на Курдската вооружена група

Шпанската полиција денес уапси девет лица кои се осомничени дека се припадници на Kурдската вооружена група ПКК – КЦК која дејствува во Сирија и Ирак, соопшти тамошното Министерство за внатрешни работи пренесува „Танјуг“.

uapseni500

Последни вести

Шпанската полиција денес уапси девет лица кои се осомничени дека се припадници на Kурдската вооружена група ПКК – КЦК која дејствува во Сирија и Ирак, соопшти тамошното Министерство за внатрешни работи пренесува „Танјуг“.

Според Европската Унија и САД оваа група претставува терористичка организација.

Во соопштението на министерството се вели дека деве лица се уапсени во 11 рации во Мадрид и во приморските градови Валенсија и Билбау.

Полициската операција била фокусирана на структурите на овие групи за регрутирање и обука.

Најчитани вести