петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Шпански ориз зачинет со крцкава сланина

Малку е поинаков од обичниот ориз, затоа што не е печен, туку варен па потоа мешан со сите состојки.

Шпански ориз зачинет со крцкава сланина

Шпански ориз зачинет со крцкава сланина

Поврзани вести

Оризот се употебува многу често во македонската кујна. Ова е рецепт за варен ориз со крцкава сланина!

Начин на подготовка:

Кромидот, лукчето и пиперката се пржат во масло додека да омекнат. Се додаваат доматите, а нешто потоа се додава и оризот. На една шолја басмати ориз се ставаат две исти шлји вода и една иситнета коцка за супа.

Малку е поинаков од обичниот ориз, затоа што не е печен, туку варен па потоа мешан со сите состојки.

Се зачинува со сол и бибер по вкус, а потоа се остава состојките да се варат на тивок оган пориени со капак 15 до 30 минути. Оризот, а и целото јадење е готово кога целата течност од тавчето ќе испари. Од горе се става пржена сланина, малку шери патлиџанчиња и магдонос.

 

Најчитани вести