петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Спасени 500 мигранти во Италија

Италијанската морнарица спасила повеќе од 500 мигранти, меѓу кои 133 биле деца, а 64 биле жени, јужно од Сицилија, соопштуваат новинските агенции.

migranti Italija

Поврзани вести

Италијанската морнарица спасила повеќе од 500 мигранти, меѓу кои 133 биле деца, а 64 биле жени, јужно од Сицилија, соопштуваат новинските агенции.

Мигрантите биле во два рибарски чамци, кога ги зафатило невреме. Хеликоптерите поради лошите временски услови го прекинале спасувањето, кое е најавено дека треба да продолжи во текот на денешниот ден.

Мигрантите биле претежно од Сирија, Египет и Бангладеш.

Во текот на оваа година, на италијанскиот брег пристигнале повеќе од 36.000 мигранти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести