среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Спасени девет имигранти, за повеќе од 20 се трага

imigr

Поврзани вести

Малтешки и италијански бродови трагаат за околу 20 имигранти за кои се стравува дека се удавиле откако бродот на кој се наоѓале потонал на околу 500 километри југоисточно од Малта.

Операцијата за  потрага по исчезнатите започнала вчера откако еден трговски брод спасил двајца имигранти кои изјавиле дека на бродот имало вкупно 30, пренесува АП.

Италијанската крајбрежна служба спасила уште седум имигранти, меѓу кои и две деца кои биле однесени во Грција.

Голем број на имигранти во потрага за подобар живот по морски пат пристигнуваат од Либија во Европа.

Според ОН од почетокот на годинава околу 110 илјади луѓе се спречени во тој обид, а 1889 го изгубиле своот живот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести