четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Спасени се патниците од рускиот брод заглавен на Антарктикот

evakuacija na zarobenite vo mraz

Поврзани вести

По една недела заглавени на Антарктикот, конечно беа евакуирани 52-ца патници од рускиот истражувачки брод.

„Сите патници од рускиот брод се евакуирани“, соопшти шефот на експедицијата Крис Тјурнеј.

Австралиската служба за поморска безбедност потврди дека патниците биле пренесени на австралиски брод во групи од по 12 патници со хеликоптер. Рускиот брод Академик Шокалски бепе заглавен во дебел мраз од 24 декември.

На бродот имаше 73 лица, научници туристи и новинари. Тие сакаа да ја повторат историската експедиција на Антарктикот пред еден век, која ја водеше австралискиот научник сер Даглас Мосон. Неколку претходни обиди за нивно спасување не успеаја поради лошите временски услови.

Експедицијата започна пред околу три недели и требаше да се придружи на друг брод од Нов Зеланд на почетокот на месецов, но бродот наиде на големи слоеви мраз и се заглави.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести