понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Спасени сите патници од рускиот брод на Антарктикот

за среќа акцијата беше успешна и туристите и научниците од Австралија и Нов Зеланд од овој руски брод се префрлени во мали групи на австралискиот брод „Аурора аустралис“ кој се наоѓа недалеку од кинеските кршачи на мраз „Снежен змај“.

sokalski

Поврзани вести

Сите 52 патници од рускиот туристички брод „Академик Шокалски“ во водите кај Антарктикот денеска се префрлени на сигурно на австралискиот брод „Аурора аустралис“, соопштија спасувачите.

Во текот на денот, агенциите јавија дека нема надеж дека патниците и екипажот од бродот денеска ќе бидат спасени, поради невремето одосно замрзнатиот дожд и ветер.

Но, сепак за среќа акцијата беше успешна и туристите и научниците од Австралија и Нов Зеланд од овој руски брод се префрлени во мали групи на австралискиот брод „Аурора аустралис“ кој се наоѓа недалеку од кинеските кршачи на мраз „Снежен змеј“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести