недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Спасески: Во првите 100 дена реализирани осум од 40 проекти од областа на спортот

Во завршна фаза е проектот за изградба и опремување на 10 фудбалски игралишта со вештачка трева, по најсовремени стандарди кој се реализира во соработка со ФФМ, (Проект Hat-trick, донација на UEFA) во општините Ѓорче Петров, Гостивар, Штип, Битола, Прилеп, Велес, Тетово, Струмица, Охрид и Кратово.

marjan-500

Последни вести

Во овие 100 дена од конституирањето на новата Влада, од вкупно 40 проекти предвидени во предизборната Програма, Агенцијата за млади и спорт има реализирано 8 проекти кои ги даваат очекуваните ефекти, а во тек е имплементација на  24 проекти, кои очекуваме да се реализираат и пред предвидениот рок“, вели директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески.

„Со реализација на проектите од областа на спортот и спортската инфраструктура, придонесуваме за подобрување на условите за спортување, натпреварување и рекреирање на сите граѓани и создаваме современи спортски капацитети за подобар развој на спортот.  Во првите 100 дена го изградивме и свечено го предадовме во употреба спортското игралиште во селото Октиси, општина Струга, а целосно завршен е и спортскиот полигон на ул. „Христо Батанџиев” во општина Ѓорче Петров, кој што опфаќа 1 повеќенаменско и 1 кошаркарско игралиште со акрилна подлога, прво од ваков вид во државата. Одличен ефект и процент на реализација имаме и на проектот за изградба на 100 повеќенаменски игралишта. Имено, од вкупно 42 игралишта кои што беа започнати со градба, само во првите 100 дена свечено отворивме 4 игралишта, а уште 25 целосно ги завршивме и подготвени се за свечено отворање. Останатите 13 игралишта се во фаза на градба, истите се реализираат со одлична динамика и ќе се завршат до крајот на оваа година. Го продолживме и проектот за изградба на 120 тениски терени низ целата држава, од кои досега изградени се 39, а во првите 100 дена започнавме со градба на други 26 тениски терени, со сертифицирана тврда акрилна подлога која ги исполнува меѓународните стандарди и правилата на ITF (Меѓународната тениска федерација), а се опремени и со рефлекторско осветлување за игра во вечерните часови. Овие игралишта очекуваме да финишираат до крајот на годинава“, истакна Спасески.

Во завршна фаза е проектот за изградба и опремување на 10 фудбалски игралишта со вештачка трева, по најсовремени стандарди кој се реализира во соработка со ФФМ, (Проект Hat-trick, донација на UEFA) во општините Ѓорче Петров, Гостивар, Штип, Битола, Прилеп, Велес, Тетово, Струмица, Охрид и Кратово.

Кога на сето тоа ќе се додадат и проектите за изградба на нови спортски сали на Универзитетот “Св. Кирил и Методиј”, на Државниот Универзитет во Тетово и во ОУ„Крсте Мисирков“ во општина Гази Баба кои се во тек и се реализираат со одлична динамика, овозможуваме максимални услови за спортување на студентите и учениците и полека но сигурно ја менуваме спортската мапа во нашата држава.

.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести