среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Спасов демантира дека ќе се казнуваат соседи за непријавување насилство

dime_spasov

Последни вести

Досега не се казнувале, ниту се планира да се казнуваат соседи за непријавување семејно насилство. Пријавата е обврска само доколку некој е директен сведок на семејно насилство, вели министерот за труд и социјална политика Диме Спасов. Тој додава дека во концептот на граѓанска одговорност со Законот за семејно насилство не се менува ништо.

– И до сега беше регулирана граѓанската одговорност во делот на пријавување семејно насилство. Непријавувањето  од страна на очевидец, сведок, повлекува одговорност согласно позитивните законски прописи. Значи, ако едно лице е сведок, се случува пред него чин на семејно насилство, одговорен е тоа да го пријави и тука нема ништо спорно, вели Спасов во изјава за МИА.

Министерот понатаму појаснува дека и претходно, со Законот за семејство се утврдуваше обврската на граѓаните за пријавување сознанија на семејно насилство и предвидуваше прекршочна казна од 500 до 1.000 евра за граѓанин кој нема да ја исполни оваа граѓанска должност.

– Би сакал едноставно да појаснам дека никогаш не се казнувале соседи и ниту ќе се казнуваат како што неточно се презентираше и шпекулираше. Тоа е едно крајно поедноставување на законските одредби и е неточно, вели Спасов во одговорот на прашањето на МИА дали се точни информациите во однос на новиот Закон за превенција, спречување и заштита на семејно насилство, особено во делот на пријавување на семејното насилство, во кои се споменуваа најразлични суми казни и тези дека особено на удар ќе бидат соседите кои ќе бидат казнувани ако не пријават семејно насилство.

Сите законски одредби кои се однесуваат на семејното насилство, појаснува, се предвидени со меѓународни акти, како Конвенцијата на Советот на Европа за спречување и борба против насилството врз жените и домашното насилство, каде е определено државите да ги преземат потребните законодавни или други мерки за охрабрување на секој сведок на извршување акти на насилство и тоа да го пријави до надлежните организации и органи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести