понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Спасов и синдикалците ќе информираат за зголемување на минималната плата во земјава

Зголемување на минималната плата во земјава

Dime-Spasov

Поврзани вести

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, Живко Митревски и в.д. претседателот на Конфедерацијата на слободни синдикати, Виолетка Спасевска, ќе одржат прес конференција на која што ќе информираат за зголемување на минималната плата.

Владата, како што најави вчера премиерот Никола Груевски, во следните 10 дена ќе понуди законско решение со кое што ќе се зголеми минималната плата во стопанството од актуелните 8.050 на 10.080 денари.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести