среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Спасов на министерска конференција за образование и предучилишно образование во Истанбул

Министерот Диме Спасов учествува на министерска конференција на тема вклучување на сите деца во квалитетно учење – затворање на јазовите во поглед на правичноста во образованието”.

1486853_203775506476735_308504200_n

Поврзани вести

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов присуствува на Регионалната министерска конференција за образование и предучилишно образование што се одржува во Истанбул на тема: „Вклучување на сите деца во квалитетно учење – затворање на јазовите во поглед на правичноста во образованието”.

Имено, со оглед на потребата од политички заложби за правичност во образованието Регионалната министерска конференција за образование ќе помогне во утврдувањето на агендата за квалитетни основи на образование во регионот преку Договор на делегациите на земјите за сорaботка, како и преку повикот за преземање на активности со цел вклучување на сите деца во квалитетно учење.  Конференцијата ќе се фокусира на зајакување на политичките заложби за ефективни реформи за подобрување на правичноста во пристапот до образованието и учењето, и ќе поттикне поширок дијалог и хоризонтална соработка, во регионот и пошироко, помеѓу секторите и помеѓу земјите.

Во рамките на конференцијата министерот Спасов ќе има свое излагање во коешто учесниците ќе ги запознае со мерките и активностите поврзани со предучилишното образование и раниот детски развој во Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести