петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 64

Спасовски: Зошто дури сега Груевски се сети на професионалните војници и стечајците?

Зошто Владата и премиерот Груевски сега се сетија на стечајците и професионалните војници, прашува Спасовски

sdsm

Поврзани вести

Дали премиерот беше приморан да го решава прашањето на професионалните војници и стечајците во очаен обид  да го стави во сенка скандалот за спрегата Влада-медиуми, прашува генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски.

„Никола Груевски по 7 години власт, кои ги посвети на градење споменици и на непродуктивни проекти, занемарувајќи цели категории граѓани, конечно се сети на професионалните војници и стечајците. На вчерашната прес конференција тој ја призна грешката за овој проблем и го прифати предлогот на СДСМ за професионалните војници. СДСМ мерката која вчера ја предложи Груевски, ја предложи во програмата за Решенија за Македонија, во изборната програма од 2011 година и во последниот пакет предлог мерки од новата Програма“, вели Спасовски.

Премиерот Груевски вчера објави дека Владата ќе изготви законски решенија со кои ќе се реши статусот на лицата кои останале без работа во периодот од 2004 до 31 декември 2013 година и професионалните војници кои по навршување 45  години ќе бидат вработени во државните институции.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести