петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

СПЦ ќе го тужи архиепископот Стефан

Постапката е и поради упорното останување во раскол, нехристијанското учество во прогонот на Архиепископот Јован, канонскиот поглавар на автономната Охридска Архиепископија, се вели во известувањето за јавноста од СПЦ.

stefan-gg

Последни вести

Светиот Синод на СПЦ денеска одлучи да поведе црковно-судска постапка против архиепископот Стефан, поглаварот на „Македонската Православна Црква“.

Во одлуката на Синодот на СПЦ меѓу другото се вели:

„Постапката е и поради упорното останување во раскол, нехристијанското учество во прогонот на Архиепископот Јован, канонскиот поглавар на автономната Охридска Архиепископија, и неговото свештенство, монаштво и верен народ, како и заради низа други антиканонски активности“ се вели во известувањето за јавноста од СПЦ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести