Спорт

Спектакл: ПСЖ со Челси, а Сити против Барселона во осминафинале на ЛШ!

Спектакл: ПСЖ со Челси, а Сити против Барселона во осминафинале на ЛШ!

Битката за „сребрениот трофеј“ во февруари ќе започне спектакуларно во елиминациската фаза, откако ждрепката денеска во Нион, сакаше во осминафиналето да ги спои Пари Сен Жермен со Челси, а Манчестер сити со Барселона, два меча кои се реприза од елиминациските рунди во минатата сезона, објави порталот „Спортмедиа“.

ПСЖ и Челси играа во четвртфинале, а Манчестер сити и Барселона во осминафинале, додека третата возбудлива пресметка е таа на Јувентус и Борусија Дортмунд, кои ќе го репризираат финалето од 1997 година.

Европскиот првак Реал Мадрид доби лесен противник во бундеслигашот Шалке 04, а Баерн Минхен, еден од главните конкуренти го избегна Арсенал, па за четвртфинале ќе се бори против Шахтер. Арсенал, за разлика од годините наназад, конечно доби полесен противник и тоа во Монако.

ДВОЈКИ ЗА ОСМИНАФИНАЛЕТО

ПСЖ – Челси

Манчестер сити – Барселона

Баер Леверкузен – Атлетико Мадрид

Јувентус – Борусија Дортмунд

Шалке – Реал Мадрид

Шахтер – Баерн Минхен

Арсенал – Монако

Базел – Порто

Првите натпревари од осминафиналето ќе се одиграат на 17/18 и 24/25 февруари, а реваншите се закажани за 10/11 и 17/18 март.

Финалето се игра на 6 јуни идната година на Олимпискиот стадион во Берлин.