петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Списанието „Стожер“ достапно на веб-страницата на ДПМ

knigi

Последни вести

Новиот број на книжевната ревија „Стожер“ од денеска е достапен за љубителите на убавиот пишан збор на веб-страницата на Друштвото на писателите на Македонија www.dpm-pisateli.mk.

– Со ова љубителите на литературата го добиваат во електронска форма 119-от број на книжевниот гласник на Друштвото на писатели на Македонија кој располага со богати содржини од областа на поезијата, прозата, критиката, есеистиката и книжевната наука, соопшти ДПМ.

Застапени се прилози од домашни и странски писатели од различни генерации, меѓу кои: Вера Чејковска, Владимир Костов, Сергеј Главјук, Братислав Ташковски, Соња Стојменска-Елзесер, Петре Димовски, Пабло Неруда, Мирјана Стојановска, Благој Самоников, Јусуф Едип, Олга Панкина, Кире Неделковски и Санде Стојчевски.

Покрај литературните остварувања, списанието донесува и хроника со информации за актуелните активности и за настаните што ги организира Друштвото на писателите на Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести