четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 4

Според ЕХФ, Вардар летово направи 9-ти најдобар трансфер

Европската ракометна федерација (ЕХФ) направи избор на најважните и највпечатливи трансфери летово во машките клубови во Лигата на шампионите, каде во Топ-10 е и оној на Шпанецот Хорхе Македа во Вардар.

Трансферот на Македа во Вардар се најде на ТОП 10 листата на ЕХФ

Трансферот на Македа во Вардар се најде на ТОП 10 листата на ЕХФ

Поврзани вести

Во објаснувањето на ЕХФ околу изборот на Македа се вели:

-Ракометната ѕвезда од Шпанија е подготвена да блеска во Скопје од наредната сезона. Предводени од Раул Гонзалес, светскиот шампион од 2013 година заедно со Душебаев и Штербик ќе се обидат да го остварат сонот на македонскиот ракометен шампион, а тоа е пласман на завршниот фајналфор-турнир во Лигата на шампионите. Искусниот десен бек играше за Нант во ЕХФ-купот и е трето засилување за Вардар, по Александер Деревен од Чеховски Медведи и македонскиот интернационалец Дејан Манасков.

Меѓу најдобрите трансфери има и двајца екс-ракометари на Металург. На десетото место е Павел Атман, кој потпиша со Мешков Брест, додека седмопласиран е Дарко Станиќ, кој пристигна во Рајн Некар Левен како замена за Никлас Ландин. На шестото место е Мариус Јуркевич кој го засили Кјелце, додека осмопласиран е трансферот на Константин Игропуло кој потпиша со Колдинг.

Најдобрите пет трансфери за ова лето според ЕХФ ќе бидат објавени на 22 јули.

ТОП-10 РАКОМЕТНИ ТРАНСФЕРИ ЛЕТОВО

10. Павел Атман (Брест Мешков)
9. Хорхе Македа (Вардар)
8. Константин Игропуло (Колдинг)
7. Дарко Станиќ (Рајн Некар)
6. Мариус Јуркевич (Кјелце)

Најчитани вести