четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Според Самарас следните месеци се клучни за Грција

samaras-parlament

Поврзани вести

Грчкиот премиер Андонис Самарас смета дека во текот на следните месеци ќе се знае дали по шест години рецесија, строги економски мерки и реформи и невработеност од 27 отсто, Грција ќе успее да направи пресврт кон подобро, пишува грчкиот весник „Етнос“.

„Има доста позивитни индикации, кои укажуваат на раст. Во четвртиот квартал на 2013 година првпат е регистриран раст, иако мал, а во 2014 година се очекува тој раст да биде поголем“, истакнал Самарас.

Премиерот додал дека позитивните успеси на туризмот од минатата година влеваат надеж дека оваа година ќе биде уште подобра, а според некои проценки оваа година Грција ќе ја посетат рекордни над 17,8 милиони туристи.

На прашањето за евентуална нова европска помош за Грција, Самарас одговорил дека земјата нема потреба од нови кредити.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести