вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Спречен терористички напад во Лондон

sprecen-teroristicki-napad-vo-london

Поврзани вести

Британската полиција денес спречи терористички напад на ИД за време на воената парада по повод  Денот на вооружените сили во Лондон, откако претходно од новинар кој работел инкогнито, добила податоци за планот, пишуваат британските медиуми.

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави пред новинарите дека ќе бидат засилени безбедносните мерки за време на јавните собири, какао што е воената парада и годишната парада на гордоста, која исто така ќе се одржи денес, пренесува АП.

Во Британија и понатаму на сила е вториот највисок степен на опасност од тероризам, што значи дека терористичките напади се сметаат за веројатни.

Најчитани вести