недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Спречен бомбашки напад врз зградата на Европската Комисија

Evropska-komisija

Поврзани вести

Полицијата во Белгија пронајде експлозиви, кои биле наменети за напади врз зградата на Европската комисија во Брисел.

Во домот на двојка со холандско државјанство од турско потекло, пронајдени се огнено оружје и заштитни елеци.

Двајцата осомничени биле уапсени во август, но имаат соучесник, по кого се уште се трага и за кого се претпоставува дека заминал на фронтот во Сирија.

Сите досега спречени терористички планови за напади биле поврзани со џихадисти, кои се вратиле од Сирија или се поддржувачи на групацијата Исламска држава (ИД).

Во случајот со спречениот напад врз ЕК имало соучесници со белгиско државјанство, поврзани со групацијата Шеријат за Белгија. Осомничениот извршител е Французин од алжирско потекло, во чиј багаж беше пронајдено знаме на ИД.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести