сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 17

Србија: 50 партии ќе се натпреваруваат на парламентарните избори

g_srbija-zname

Поврзани вести

Републичката изборна комисија до овој момент регистрирала 11 избирачки листи, на кои има претставници од вкупно 33 партии, движења, здруженија и синдикати, а бројот на регистрираните учесници во изборите може да достигне и до 50, пишува денеска српскиот весник „Вечерње новости“.

Весникот посочува дека ваквиот екстремен повеќепартиски амбиент не е невообичаен за Србија, бидејќи по изборите во 2012 во Парламентот имаше 45 различни политички партии.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести